A néprajzkutatók, misztikusok régóta vizsgálják, miféle babonák éltek és élnek a mai napig hazánkban és szerte a világban. A legismertebbeken kívül még jó pár érdekességet szedtem egy csokorba Nektek! 🙂
AZ ÁLLATOK KÖRÜLI BABONÁK
Macska: a cuki szőrös állatkát -különösen a feketét- a középkorban az ördög cimborájának tartották. Sokak gyomra ma is összerándul, ha egy fekete macska szalad át előttük az úton. A jótanács szerint ilyenkor hármat kell visszalépni és a bal vállunk felett hátraköpni egyet (fúúúj…).
Pók: szinte minden népnél a szerencse szimbólumaként tartják számon. Ezért azt tartják, hogy aki elpusztítja az állatot, a saját szerencséjét öli meg. Akire ráereszkedik a pók, azt hamarosan szerencse, jó hír éri.
Méh: bőséget és termékenységet jelent a népi hiedelem szerint. Ha egy méhecske repül a házunkba, hamarosan látogatónk lesz (hát persze, a méhecske… 😀 ), és éppúgy, mint a pókok esetében, a méhecske megölése is balszerencsét hoz.
BABONÁS SZÁMOK
Regényt lehetne írni, hogy egyes népeknél melyik szám a babonás, a szerencsés vagy éppen nem szerencsés. Talán a legismertebb a 13-as számmal kapcsolatos, rengeteg hiedelem, amely jó néhány gyengébb idegzetű emberben erős félelmet generál.
A 13-as számot azért tartják sok helyütt szerencsétlennek, mert Jézus utolsó vacsoráján 13-an voltak, és ezt követően Jézust keresztre feszítették, ott van továbbá a Tarot kártya Nagy Árkánumának XIII. lapja, ami ugye a Halál lapja (ez a lap amúgy a legritkább esetben jelent fizikai halált vagy más, egyéb nagy szerencsétlenséget). Amerikában sok felhőkarcolóban, szállodában, irodaházban nincs 13. emelet, a repülőgépeken sem mindig találunk 13-as számú ülést, de a BMW müncheni székházában sincs 13. emelet. Az orvosok külön nevet is adtak a 13-as számtól való félelemnek: ez a triszkaidekafóba (tri=három, deka=tíz). Az igazán babonások pedig ki sem mozdulnak otthonról, ha 13.-a péntekre esik, ha mégis muszáj, akkor garantáltan végigpánikolják a napot – ennek orvosi elnevezése pedig paraszkevidekatriafóbia (jó ég, van, aki ki tudja mondani anélkül, hogy beletörne a nyelve?! 😀 ). Az olaszoknál a 17-es szám a baljós, ugyanis a római változat (XVII) átalakítható VIXI-vé, ami annyit jelent: éltem, azaz már nem élek, meghaltam. Az olasz Alitalia légitársaság repülőin nem találhatunk 17-es üléssort, a Renault R17-es modelljeit az olasz piac R177 néven dobta piacra. Egyes távol-keleti országokban (Japán, Kína, Dél-Korea) a tetrafóbia, azaz a 4-es számtól való rettegés elterjedt. Ez azzal magyarázható, hogy a “négy” sok ázsiai nyelvben “sí”, amely hasonlít a “halál” szóra, ami írásos formában “sǐ. ” A legszerencsétlenebb szám a 14-es (shí-si), amely úgy hangzik, mint a “halál lesz” kifejezés, ezért mellőzik az épületekben a 14. emeletet, de az autók rendszámaiban is kerülik Kínában és Hong Kongban. Szerencsés számnak számít viszont ugyanitt a 8-as, mert a gazdagság, a siker és a bőség számának tartják. Az ötágú csillag -csúccsal felfelé- a hiedelmek szerint megóv az ártó szellemektől, démoni lényektől és balszerencsés eseményektől. És itt van még a 666-os szám, amelyet a Sátán számának tartanak – azonban, ha összeadjuk, 6+6+6=18, 1+8=9, amelyet Isten számának tartanak…
BABONÁS PÉNTEK
Ha már a 13-as szám kapcsán szóba került a pénteki nap, megemlíthetjük, hogy ehhez a naphoz rengeteg hiedelem társult régebben. Például, a pénteken sütött kenyér keletlen marad. A pénteken kezdett vagy végzett munkán nincs szerencse. A pénteken kimosott ruhától kiütéses lesz az ember teste. Aki pénteken kerül betegágyba, többé fel sem kel. Aki pénteken nevet, vasárnap sír. Pénteken éhgyomorra prüszkölni, nagy veszedelem. Aki pénteken fűt be először télen, annak leég a háza. Ha az új esztendő péntekkel kezdődik, az év terméketlen lesz.
Manapság viszont legtöbben abszolút pozitív érzésekkel gondolunk a péntekre, hiszen a hétvége előhírnöke. 😀
Forrás: saját jegyzetek, Wikipédia, Krúdy Gyula: Álmoskönyv. Képek: Pinterest.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: