Asztrotitkok

Szerveink ritmusa

A hagyományos kínai orvoslásban már több, mint 3000 éve tartja magát a megállapítás, miszerint a szervek más-más időpontokban működnek legaktívabban. Kínában a mai napig virágzik a hagyományos orvoslás, melynek egyik része a szervek óráinak ismerete. A szervezetünkben különböző energiacsatornák működnek, amelyek a hozzájuk tartozó szerveket, szervrendszereket irányítják. Ezeket idegen szóval meridiánoknak hívjuk.

Kép: HD Wallpapers

Kép: HD Wallpapers

Érdekességként kedvenc költőm, József Attila Majd emlékezni jó lesz című versének egy sorát is megemlíteném: “Minden szervem óra, mely csillagokhoz igazítva jár.” 🙂 

Melyik időpontban melyik szervünk legaktívabb?

> 23:00 és 01:00 között (“Zi” periódus) az epehólyag dolgozik. E szervünk görcskészsége ilyenkor a legerősebb, akinek epeköve van, fájdalmat érezhet. A szív ilyenkor a leggyengébb, ezzel magyarázható, hogy az időskori szív-és érrendszeri betegségek okozta elhalálozás ilyenkor a leggyakoribb.

> 01:00 és 03:00 (“Chou” periódus) között a legaktívabb a máj. A kínaiak nem véletlenül nevezik a májat a leghűségesebb szervünknek, hiszen akkor is dolgozik, amikor mi alszunk. A méregtelenítés időszaka ez, testünk legnagyobb mirigye kiválasztja és hatástalanítja a méreganyagokat. Fontos, hogy ilyenkor mindenképp pihenjünk, hogy az éberség ne kösse le a máj energiáit.

> A 03:00 és 05:00 közötti időszak (“Yin” periódus) a tüdőé. Akinek tüdejével kapcsolatos panaszai vannak, köhögési rohamok törhetnek rá, az asztmások pedig ilyenkor jó, ha kéznél tartják a spray-t vagy gyógyszert.

> 05:00 és 07:00 között (“Mao” periódus) kezd dolgozni a vastagbél. Ekkorra a tüdő már az egész testet ellátta friss vérrel, ezért a vastagbél is működni kezd. Ez az egészséges székletürítés ideje. Erre mindenképpen szánjunk időt, mert ha nem kerülnek eltávolításra a salakanyagok, fejfájás, pattanások és fáradtság lehet a következmény.

> 07:00-09:00 (“Chen” periódus): a gyomor ideje, emésztésünk ilyenkor a legerősebb, a tápanyagok ilyenkor szívódnak fel legjobban. Reggelizzünk nyugodtan és bőségesen, biztosítva a kellő energiát a nap folytatásához. 

> 09:00-11:00 (“Si” periódus) között a hasnyálmirigy és a lép működése a legerőteljesebb, a diabéteszesek ilyenkor mérhetik a legmagasabb vércukor-értékeket. Az alkoholfogyasztás kerülendő ebben az időszakban. 

> 11:00 és 13:00 között (“Wu” periódus) a szív-meridián aktív ideje. Ha ebben az időintervallumban egy fél-egy órát tudunk pihenni, relaxálni, energiánk megsokszorozódik. Talán nem véletlen a déli népeknél a pont ezen időben esedékes szieszta sem. 😀

> 13:00 és 15:00 (“Wei” periódus): a vékonybél dolgozik. Az immunrendszer nagy része itt található, és ebben az időszakban választja szét a hasznos és haszontalan anyagokat. A salakanyagot a vastagbélbe továbbítja. Érdemes ilyenkor egy pohár élőflórás (de cukormentes) joghurtot fogyasztani, mely segít az egészséges bélflóra megőrzésében. A fájdalomtűrés ilyenkor a legerősebb, érdemes ilyenkorra időpontot kérni pl. a fogorvoshoz.

> 15:00 és 17:00 között (“Shen” periódus) a húgyhólyag dolgozik. Ilyenkor mindenképpen fogyasszunk sok folyadékot, hiszen ezzel segítjük leginkább a vizelet-kiválasztó rendszer munkáját. Angliában az “ötórai tea” nem is annyira haszontalan dolog. 😀

> 17:00 és 19:00 között (“You” periódus) a vesék időszaka. Az alkoholt, a túl nagy mennyiségű koffeint, a sót és a kemikáliákat legalább ilyenkor kerüljük, hogy megkönnyítsük a munkájukat.

> 19:00 és 21:00 (“Xu” periódus) a szív, a szívburok ideje. E szervünk a lelkünkkel, érzelmeinkkel áll kapcsolatban és ilyenkor a legbefogadóbb is egyben. Semmiképpen nem ajánlott híradót nézni, amelyben kizárólag csak negatívumokat közölnek, se horrort. Érdekes, mégis estére időzítik az ilyen jellegű adásokat a tévéadók, tudatosan mérgezik az embereket. A rajzfilmek többsége is rém buta, erőszakos elemekkel feltöltve. Hallgassunk inkább zenét, jó időben sétáljunk vagy végezzünk könnyed testmozgást. A jóga, a nyújtó gyakorlatok ajánlhatók elsősorban.

> 21:00 és 23:00 között (“Hai” periódus) a hármas melegítő aktivitásának ideje.  A hármas melegítő nem szerv, hanem azt a helyet jelöli, ahol testünk alsó-középső és felső részének szervei együttműködnek. Feladata, hogy a légzés, az evés és az ivás során a szervezetünkbe jutó, a tüdő és a gyomor által felvett energiákat a testünkbe irányítsa. Ilyenkor ha tehetjük, ne dolgozzunk, pihenjünk. Ez az időszak a pihenésé, a szexuális együttlété, mely után pihentető az alvás és biztosított az egész test teljes feltöltődése.

Felhasznált irodalom: Benső Iránytű és M5mp. eu

 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!